ARIOĞLU DÖKÜM SANAYİ
 
  Katalog baskı  
  Günümüz dünyasında reklam ve tanıtımın önemi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Reklam çalışmaları sayesinde firmalar, istedikleri hedef kitleye daha kısa sürede ulaşabilmeyi amaç edinmektedirler. Amaçlar doğrultusunda, hizmet verilen kesim ve hizmet tarzı belirlendikten sonra firmalar gerekli tanıtım çalışmalarını yerine getirmektedirler. Reklam, kitle haberleşme yöntemleri, yazılı, görsel ve sesli medya vasıtasıyla yapılabilmektedir. Sizlere bu yazımızda yazılı ve görsel tanıtım çalışmalarından bahsedeceğiz.

Katalog, firmaların kendi sektörleriyle ilgili ürünlerin tanıtımını yapabilmek için hedeflenen ve tanıtımı yapılacak olan ürünlerin içeriği ile sayısına göre sayfalandırılabilecek küçük kitaplar demektir. Kataloglar, firmaların ve ürünlerin kalitesini yansıtmakla birlikte katalog basımı yapan matbaaların da işlerine verdikleri özenin bir göstergesidir. Öyle ki; normal şartlarda yayınlanan reklam dokümanları sadece ilgili firmaların başarısını gösterebiliyor iken kataloglarda katalog basımı yapan firmanın da kalitesi ortaya çıkabiliyor.

Katalog basımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Katalog baskı işinin matbaacılar açısından da oldukça önemli olduğunu belirtmiştik. Öyle ki; katalog basımı esnasında çalışılan matbaa, kendi işi ile ilgili de detaylı bilgi vermekte kendi reklamını da yapmaktadır. Bundan dolayı katalog basım işi alanında uzman, güvenilir ve kaliteli bir matbaaya yaptırılmalı, bu sayede hem matbaacı hem de ilgili firma reklam konusunda başarılı olmalıdırlar. Reklam için katalog baskısı yaptırmayı düşünen firmalar, alanında uzman olan matbaalar ile görüştükten sonra çalışılacak olan firma ile ortak bir çalışma yapmalı, ortaya çıkan son tasarımla ilgili hemfikir olmalıdırlar.

Katalog basımı konusunda kaliteye dikkat edildikten sonra yapılacak olan ikinci şey; katalog fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmaya çalışmaktır. Verilecek emeğin de göz önünde bulundurulmasından sonra katalog basımı için ayrılacak bütçenin üstüne mümkün olduğu kadar çıkılmaması gerekmektedir. Yapılacak olan katalog baskısı fiyatları araştırmasından alınan sonuçlar baskı ve kâğıt kalitesine göre farklılık gösterebileceğinden dolayı katalog bastıracak firmaların matbaalar tarafından kâğıt ve baskı kalitesi hakkında bilgilendirilmeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

Katalog baskısı yapıldıktan sonra hangi aşama gereklidir? Katalog basımı konusunda yapılan çalışma bittikten sonra ilgili firmaların en çok dikkat etmeleri gereken konu; ulaşmaya çalıştıkları kitleye en doğru yoldan katalogların ulaştırılmasını, incelenmesini sağlamak olacaktır. Burada ilgili firmaların AR-GE ve pazarlama departmanlarına gerçekten büyük iş düşmektedir. Bastırılan kataloğun hangi firmalara, şahıslara ve derneklere iletileceği, buralarda hangi yerlerde olması gerektiği konusunda bilgili ve tecrübeli kişiler eldeki materyalin daha doğru ve faydalı sonuçlar vermesi konusunda başarı elde edeceklerdir.

Etiket Bulutu : katalog baskısı , katalog baskısı fiyatları , katalog fiyatları


Sevgi ve Saygılarımızla,
SHOW REKLAM AJANS

 

   
 
Copyright © 2011 SHOW REKLAM AJANS MATBAA